Vítáme vás na webových stránkách společnosti UNILIGHT Praha.

Podtrhněte půvab podkroví správně zvoleným osvětlením

  • Úvod
  • Magazín
  • Podtrhněte půvab podkroví správně zvoleným osvětlením
Podtrhněte půvab podkroví správně zvoleným osvětlením

Půdní byty jsou stále vyhledávané, a to i přes to, že jejich zařizování je kvůli zkosení mnohem náročnější. Zatímco nábytek necháme zpravidla vyrobit na míru prostoru, s osvětlením se musíme vypořádat v rámci nabídky výrobců.

Úkolem je osvětlit podkroví tak, abychom se v něm pohybovali pohodlně a bezpečně, zároveň můžeme vhodnou volbou svítidel zvýraznit krov, a vytvořit tak okouzlující podívanou. Výběr svítidel podléhá výšce stropů, zkosení stěn a střechy. Je-li výška standardní, pak i svítidla vybíráme s ohledem na zařízení, u kterého se budou používat, a samozřejmě jejich funkci. Jde-li o mezonetový podkrovní byt, pak zdroj světla nesmí být vidět, aby zejména při pohledu shora neoslňoval. V naprosté většině případů ale musíme svítidla vybírat s ohledem na architektonické řešení krovu.

NEVIDITELNÁ VARIANTA

Jednou z možností je vytvořit takzvané nepřímé osvětlení, což znamená, že neuvidíme zdroj světla ale výsledek – světlo samotné. Používají se speciální lišty schované za trámem, mohou to být i samostatné lampy, umně skryté v krovu, s možností nastavení směru světla. To se může odrážet od stropu a padat do prostoru. Vděčná jsou i podhledová svítidla, která můžeme zabudovat v jakémkoliv úhlu, podstatné je zvláště v podkrovních bytech důkladně odstranit izolační hmoty, které bývají za sádrokartonem a jsou vysoce hořlavé. Nechcete-li riskovat, pak jsou ideální bodová světla se zabudovaným transformátorem.

Často používané jsou v poslední době LED pásky, jejichž výhodou je nízká konstrukční výška a nekonečná délka.

LED pásky je totiž možno spojovat. Podle možností a typu je umisťujeme samostatně, nebo je vkládáme do hliníkových profilů. Jejich výhoda spočívá v přirozeném ochlazování LED diod, které se jinak zahřívají. Než se rozhodneme pro instalaci LED, prověřme vstupní napětí, které je napsané u každého výrobku. Je-li jiné než střídavých 230 V, které jsou v běžné elektrické síti, musíme použít transformátor s usměrňovačem, což je poměrně běžné. V praxi jde o to, že ho musíme při instalaci světla někam umístit, a to tak, aby byl dosažitelný v případě poruchy a aby byl na nehořlavém místě. Transformátor se zahřívá a je vysoká pravděpodobnost, že by se od něj mohlo vznítit okolí, zejména při jeho přetížení nebo poruše.

LANKOVÉ SYSTÉMY NEJSOU PRO NETOPÝRY

Efektivním způsobem lze prostor osvětlit pomocí lankových systémů. Výhodou je možnost upevnění podél jakékoli stěny, tedy i zkosené, navíc instalace je nenáročná a nejsou s ní spojeny žádné stavební úpravy. V současné době rozeznáváme dva základní systémy. Jeden způsob funguje na běžném principu, kdy se hodnota přiváděné elektřiny z 230 V snižuje pomocí transformátoru na 12 V nebo 24 V. Tato pak putuje do lanka, z něhož jsou jednotlivé zdroje napájeny. Bohužel se kvůli ztrátám ve vedení v určité vzdálenosti úroveň napětí snižuje, pro jeho zvýšení se proto znovu musí použít další transformátor. V praxi pak nastává problém, kam transformátor umístit, aby nepřekážel a nenarušoval vzhled interiéru. Tuto nesrovnalost odstranil systém, který do lanek rovnou pouští síťové napětí 230 V, tentokrát však chráněných bezpečnou izolací. Ta umožňuje přichycení lampy v jakémkoliv místě, navíc lze použít různé typy zdrojů (např. fluorescenční trubice). Vysoké napětí pak umožňuje neomezenou délku lanka bez toho, že byste museli přemýšlet nad umístěním transformátoru.

Potřebujete poradit, nebo máte dotaz? Kontaktujte nás.

Jméno a příjmení* E-mail*
Telefon
Váš dotaz*

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Přihlásit se k odběru novinek

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zásady ochrany osobních údajů Mapa stránek Made by Greg Berry Studio 2019
Upozornění